Piotr Pilarski ponownie w Brzegu Dolnym
Piotr Pilarski, poeta i aktor, występował w teatrze jeleniogórskim oraz w ostrowskim teatrze ,,Nasz Teatr”. Podczas spotkania w bibliotece „TAMA” przy dźwiękach muzyki Chopina zgromadzeni goście mogli posłuchać jego cyklu „Animus – serce moje” wydanego w tomiku poezji „Szuflada”. Zapraszamy do przeczytania rozmowy z panem Piotrem.
Jak zaczęła się Pana przygoda z poezją?
Pierwszy wiersz napisałem w wieku ośmiu lat, lecz w sposób poważny piszę wiersze od połowy lat 80. XX wieku. Wtedy to powstał m.in. ,,Animus i hebanowe ramy” oraz ,,Animus i kto?”. Te wiersze dołączyłem do drugiej części cyklu o Animusie – ,,Powrót Animusa”.
Czy może Pan opowiedzieć o swoim udziale w Narodowym Czytaniu? Z kim mógł Pan przy okazji uczestnictwa w nim występować?
Narodowe Czytanie przedstawia dla mnie wielką wartość. Czytałem m.in. ,,Balladynę” Juliusza Słowackiego, gdzie wcieliłem się w rolę Kirkora, „Moralność pani Dulskiej” jako Zbyszek, ,,Wesele” w towarzystwie znanego aktora Michała Grudzińskiego, występującego na co dzień w Teatrze Narodowym w Poznaniu. Podczas czytania ,,Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego towarzyszyłem Laurze Łącz, aktorce Teatru Nowego w Warszawie. W 2023 roku czytałem trzykrotnie w różnych miejscach ,,Ballady i romanse” Adama Mickiewicza, m.in. w towarzystwie Tomasza Bednarka, znanego aktora teatralnego i telewizyjnego.
Proszę opowiedzieć o swoim cyklu Animus.
,,Animus” to cykl poetycki składający się 24 wierszy, które układają się w całość. Obnażanie uczuć, zanurzenie się we własnym wnętrzu to duże wyzwanie, któremu starałem się sprostać. W świecie plastikowych wartości, gdzie wszystko pędzi w szalonym tempie, jest powierzchowne, chwilowe, zatrzymanie się i zastanowienie nad tym, co każdego z nas dotyczy, jest czymś odświętnym. Animusa charakteryzuje odbycie podróży wewnątrz własnego ja. Ten cykl pisało samo życie. Dużo tu odniesień do literatury, sztuki, kultury, świata sportu.
Jest Pan laureatem wielu konkursów recytatorskich. Może Pan jakieś wymienić? Co jest ważne podczas takich występów?
W wieku szkolnym bardzo często brałem udział w konkursach powiatowych i wojewódzkich, których wielokrotnie byłem laureatem. Największym moim osiągnieciem jest druga nagroda w konkursie recytatorskim Śląskiego Okręgu Wojskowego w 1988 roku. Moim zdaniem do osiągnięcia sukcesu podczas recytacji lub czytania poezji czy prozy ważna jest dykcja, gra aktorska.
Występował Pan już kiedyś w Brzegu Dolnym. Jak podoba się Panu nasze miasto?
Brzeg Dolny to piękne miasto z licznymi zabytkami np. kościół NMP z Góry Karmel, zespół pałacowo-parkowy, zespół klasztorny sióstr Boromeuszek, które zwiedziłem podczas mojej pierwszej wizyty artystycznej w 2020 roku, gdy występowałem w Liceum Ogólnokształcącym im. J.M. Ossolińskiego. Podczas mojego występu 2 lutego tego roku wystąpiłem na zaproszenie pani Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej „TAMA”. W recitalu wzięli udział również uczniowie liceum, popularnego ,,Ossolińczyka”. Myślę, że nie zawiodłem skoro zostałem zaproszony po raz kolejny.
mk