Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies klikając przycisk Ustawienia. Aby dowiedzieć się więcej zachęcamy do zapoznania się z Polityką Cookies oraz Polityką Prywatności.
Ustawienia

Szanujemy Twoją prywatność. Możesz zmienić ustawienia cookies lub zaakceptować je wszystkie. W dowolnym momencie możesz dokonać zmiany swoich ustawień.

Niezbędne pliki cookies służą do prawidłowego funkcjonowania strony internetowej i umożliwiają Ci komfortowe korzystanie z oferowanych przez nas usług.

Pliki cookies odpowiadają na podejmowane przez Ciebie działania w celu m.in. dostosowania Twoich ustawień preferencji prywatności, logowania czy wypełniania formularzy. Dzięki plikom cookies strona, z której korzystasz, może działać bez zakłóceń.

Więcej

Tego typu pliki cookies umożliwiają stronie internetowej zapamiętanie wprowadzonych przez Ciebie ustawień oraz personalizację określonych funkcjonalności czy prezentowanych treści.

Dzięki tym plikom cookies możemy zapewnić Ci większy komfort korzystania z funkcjonalności naszej strony poprzez dopasowanie jej do Twoich indywidualnych preferencji. Wyrażenie zgody na funkcjonalne i personalizacyjne pliki cookies gwarantuje dostępność większej ilości funkcji na stronie.

Więcej

Analityczne pliki cookies pomagają nam rozwijać się i dostosowywać do Twoich potrzeb.

Cookies analityczne pozwalają na uzyskanie informacji w zakresie wykorzystywania witryny internetowej, miejsca oraz częstotliwości, z jaką odwiedzane są nasze serwisy www. Dane pozwalają nam na ocenę naszych serwisów internetowych pod względem ich popularności wśród użytkowników. Zgromadzone informacje są przetwarzane w formie zanonimizowanej. Wyrażenie zgody na analityczne pliki cookies gwarantuje dostępność wszystkich funkcjonalności.

Więcej

Dzięki reklamowym plikom cookies prezentujemy Ci najciekawsze informacje i aktualności na stronach naszych partnerów.

Promocyjne pliki cookies służą do prezentowania Ci naszych komunikatów na podstawie analizy Twoich upodobań oraz Twoich zwyczajów dotyczących przeglądanej witryny internetowej. Treści promocyjne mogą pojawić się na stronach podmiotów trzecich lub firm będących naszymi partnerami oraz innych dostawców usług. Firmy te działają w charakterze pośredników prezentujących nasze treści w postaci wiadomości, ofert, komunikatów mediów społecznościowych.

Więcej
Niedziela, 21 lipca 2024
Imieniny: Andrzej, Wiktor, Daniel
pochmurno
28°C

15-lecie Stowarzyszenia Pierwszych Osadników Ziemi Dolnobrzeskiej

Odsłonięcie tablicy na rondzie Pierwszych Osadników Ziemi Dolnobrzeskiej pomiędzy Radeczem a Brzegiem Dolnym rozpoczęło 28 października jubileusz stowarzyszenia. 

Następnie odbyła się msza święta w kościele pw. Najświętszej Maryi Panny z Góry Karmel. Później zebrani udali się do Dolnobrzeskiego Ośrodka Kultury, gdzie w sali kawiarnianej odbyła się część oficjalna jubileuszu. 

– Bardzo serdecznie witam państwa na naszym jubileuszu 15-lecia, chciałbym powitać władze naszego miasta, na które zawsze możemy liczyć, które zawsze nam pomagały, pomagają i bez których byśmy prawdopodobnie nie funkcjonowali czy nawet nie istnieli. Przede wszystkim chciałbym przywitać członków naszego stowarzyszenia. Dzisiaj jest nasze święto i dziękuję, że tak licznie udało nam się zgromadzić na naszej uroczystości – mówił prezes stowarzyszenia Janusz Malik. 

Władze samorządowe reprezentowali burmistrz Paweł Pirek, zastępca burmistrza Artur Michałek, przewodniczący Rady Miejskiej Brzegu Dolnego Andrzej Lech oraz naczelnik Wydziału Oświaty i Spraw Społecznych Małgorzata Bołdyn. Obecni byli również przedstawiciele Muzeum Gross-Rosen, wśród których była pani Renata Paluch, przedstawiciele ośrodka  „Pamięć i Przyszłość” oraz pan Norbert Konarzewski, autor książki „Powrót niepożądany”. 

Wszyscy członkowie stowarzyszenia otrzymali legitymacje członkowskie oraz pamiątkowe znaczki. Osobno wyróżnieni zostali najstarsi z osadników – panie Zofia Myszkowska, Irena Wróblewska, Ludwika Kała, Zenobia Skowrońska oraz Maria Musiałowska. Wyróżnieni zostali również członkowie szczególnie zasłużeni dla stowarzyszenia – Halina Żak, Tadeusz Barecki, Marzena Pietras, Czesława Kaczor oraz Anna Szkoła. Podziękowania oraz pamiątkowe tabliczki za współpracę otrzymali burmistrz Paweł Pirek oraz zastępca burmistrza Artur Michałek. Następnie podziękowano sponsorom, stowarzyszeniom, organizacjom oraz osobom, które pomagają SPOZD. Wśród nich znaleźli się dyrektor ośrodka „Pamięć i Przyszłość”, dyrektor Muzeum Gross-Rosen, dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 3, dyrektor Miejskiej i Gminnej Biblioteki Publicznej „TAMA”, dyrektor Dolnobrzeskiego Ośrodka Kultury, Harcerska Organizacja Patriotyczno-Wychowawcza „Cichociemni”, Stowarzyszenie Miłośników Kątów Wrocławskich, Stowarzyszenie Jodłowy Młyn, przewodnicząca Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów, prezes Zakładu Gospodarki Komunalnej oraz Witold Gidel. Podziękowano również nauczycielom historii oraz innym osobom, które pomagają stowarzyszeniu.

– 15-lecie to piękny jubileusz, a żeby stowarzyszenie mogło tak długo funkcjonować, musiały zaistnieć co najmniej trzy czynniki. Po pierwsze obszar działania stowarzyszenia musiał być interesujący, ciekawy, przyciągać i skupiać uwagę. Drugim czynnikiem była osoba, która to zainicjowała, iskra, która rozpaliła płomień – taką osobą jest pani Halina Żak. Trzecim czynnikiem byli ludzie, czyli wszyscy obecni tu członkowie stowarzyszenia i zarządu. Chciałbym, żeby stowarzyszenie gromadziło nie tylko pamiątki związane z tułaczką naszych Sybiraków i tych, którzy tu przybyli po wojnie. Sam chętnie oddałem pamiątki, które były u mnie w domu i te, które skądś pozyskałem, bo wiedziałem, że trafią w dobre ręce i będą cieszyć oczy osób zwiedzających. Chciałbym, żeby Izba Pamięci gromadziła również pamiątki współczesne, związane z ważnymi wydarzeniami w naszej gminie. Przekazałem kielnię, którą podawano cement przy wmurowywaniu kamienia węgielnego pod most, fragmenty szarfy z otwarcia obwodnicy Brzegu Dolnego oraz fragment szarfy z otwarcia tomografu. Uważam, że tego typu pamiątki też powinny znajdować się w izbie, ponieważ w przyszłości będą bardzo cenną pamiątką historyczną. Gratuluję, cieszę się i życzę wszystkiego dobrego stowarzyszeniu – mówił burmistrz Paweł Pirek. 

Następnie zastępca burmistrza Artur Michałek przekazał stowarzyszeniu kilka albumów z fotografiami z czasów powodzi z 1997 roku. Członkowie złożyli podziękowania prezesowi Januszowi Malikowi oraz wiceprezesowi Edwardowi Sterchalukowi. Zebrani obejrzeli prezentację przygotowaną przez Jana Głowackiego oraz Edwarda Sterchaluka, podsumowującą 15-letnią pracę Izby Pamięci, oraz posłuchali o jej działalności. W części artystycznej odczytano wiersze, a później zebrani bawili się przy dźwiękach akordeonu, śpiewając znane piosenki. 

Martyna Kłak


Dziękujemy sponsorom wspierających nas pomocą finansową, dzięki której mogliśmy przygotować uroczystość 15-lecia stowarzyszenia:

  • „BUDMEL” projektowanie i budowanie obiektów sportowych w Trzebnicy,
  • Bank Spółdzielczy Odział w Brzegu Dolnym,
  • Elis Textile Service Sp z o.o. w Brzegu Dolnym,
  • Kancelaria Podatkowa Jeżyna Sp. z o.o. w Brzegu Dolnym,
  • Melania i Bogdan Grycz,
  • MODEKO Profesjonalna Gospodarka Odpadami w Brzegu Dolnym,
  • PHU „BIGBIT” w Brzegu Dolnym,
  • Urząd Miejski w Brzegu Dolnym,
  • Wal-Mar Sp. z o.o. w Brzegu Dolnym,
  • Wrocławskie Instalacje Elektryczne Sp. z o.o. we Wrocławiu.

Dziękujemy również za okazaną pomoc Dolnobrzeskiemu Ośrodkowi Kultury i Organizacji Harcerskiej Cichociemni.

Stowarzyszenie Pierwszych Osadników Ziemi Dolnobrzeskiej

powrót do kategorii
Poprzedni Następny

Pozostałe
aktualności

DO GÓRY
Włącz powiadomienia WebPush
Dziękujemy, teraz zawsze będziesz na bieżąco!
Przeglądasz tę stronę w trybie offline.
Przeglądasz tę stronę w trybie online.