Logo Gminy Brzeg Dolny
Powróć do: Miasta Partnerskie

Mont-Saint-Aignan

20150710_herb_mont-saint-aignan_150px_(1) 
Mont-Saint-Aignan (Francja)
Położenie 49° 28’ N 1° 5’ E
www.montsaintaignan.fr
powierzchnia: 7,94 km2
Liczba ludności: 19 961

Mont-Saint-Aignan jest niewielką gminą we Francji, w regionie Górna Normandia, w departamencie Seine-Maritime, w sąsiedztwie Rouen. Miasto utworzone zostało w XIX wieku w wyniku połączenia dwóch dawnych parafii Saint Aignan i Mont-aux-Malades.

Mont-Saint-Aignan posiada wiele zielonych przestrzeni, liczne parki i skwery, jak mówią niektórzy „jest to miasto dla wszystkich pokoleń”. Działa tu ponad 900 przedsiębiorstw, a bogactwo zawdzięcza różnorodności swoich dzielnic. Są tu żłobki, przedszkola, szkoły, gimnazjum, uniwersytet, centra sportowe m.in. pływalnia, korty tenisowe, stadiony lekkoatletyczne i piłkarskie. Mont-Saint-Aignan jest miastem uniwersyteckim, studiuje tu ponad 20 tys. studentów. Mont-Saint-Aignan dba o rozwój ekonomiczny i jakość życia swoich mieszkańców.

W mieście warto zwiedzić klasztor Saint Jacques zbudowany w pierwszej połowie XII wieku, który stanowi jeden z rzadkich przykładów architektury romańskiej w okolicach Rouen. Wartym obejrzenia zabytkiem jest również kościół Saint Thomas de Cantorbéry. To miejsce widokowe na przedłużeniu bulwaru André Siegfried schodząc w stronę Rouen, skąd widać panoramę miasta i część doliny Sekwany.

Umowa partnerska podpisana została 25 sierpnia 2003 roku na uroczystej VIII sesji Rady Miejskiej.

Stowarzyszenie Europejskie (Mont-Saint-Aignan International)
As des Coquets, Place de Coquets
76130 Mont-Saint-Aignan
www.mont-saint-aignan-international.org