Logo Gminy Brzeg Dolny
Powróć do: Miasta Partnerskie

Barsinghausen

20150710_herb_barsinghausen_150px 
Barsinghausen (Niemcy)
Położenie 52°18’ N 09°29’ E
www.barsinghausen.de
Powierzchnia: 102,65 km2
Liczba ludności: 33 961

Barsinghausen to miasto w sercu Dolnej Saksoni w Niemczech, położone w odległości 30 km na południowy zachód od Hanoweru. Po przystąpieniu kilku sołectw do gminy i skupieniu wokół siebie 18 lokalnych miejscowości, 21 sierpnia 1969 r. Barsinghausen stało się miastem.

Barsinghausen położone jest blisko autostrady, w pobliżu ma połączenie kolejowe i kanał śródlądowy. W przeszłości pełniło funkcję centrum szkoleniowego dla narodowej reprezentacji Niemiec w piłce nożnej. Podobnie jak Brzeg Dolny dla Wrocławia, tak samo Barsinghausen dla Hanoweru, jest zapleczem, a zarazem sypialnią dla ludzi pracujących w tych miastach. Piękne miasteczko, rozlegle położone z doskonałym zapleczem i infrastrukturą społeczną jest miejscem, gdzie stykają się różne narodowości i kultury.

Znajduje się tam kopalnia węgla kamiennego, gdzie warte zwiedzenia jest Muzeum Górnicze. Dużą atrakcją jest wjazd w głąb kopalni „Klosterstolen”, gdzie przez trzysta lat wydobywano węgiel kamienny. W centrum miasta można obejrzeć okazały klasztor, a w okolicy stary młyn i kilka dawnych majątków szlacheckich.

Umowa partnerska z miastem Barsinghausen została podpisana 2 czerwca 2001 roku podczas XXX uroczystej Sesji Rady Miejskiej z udziałem władz obydwu miast. Umowę podpisali burmistrz Barsinghausen Klaus Richter i przewodniczący „Stowarzyszenia Europa” Josef Michael Samol oraz Przewodniczący Rady Miejskiej Brzegu Dolnego Andrzej Połozowski i burmistrz Aleksander Marek Skorupa.

Stowarzyszenie Europejskie
(Europaverein Barsinghausen)
Seidelbastweg 2
30890 Barsinghausen
Tel: +49 (5105) 52 07 03
www.europaverein-barsinghausen.de
e-mail: info@europaverein.net