Spotkanie z dyrektorami placówek oświatowych
Dwie godziny – tyle trwało poranne spotkanie burmistrza Ireneusza Fury z dyrektorami placówek oświatowych z Gminy Brzeg Dolny. W spotkaniu uczestniczyli również: sekretarz gminy Ewa Wojtasiewicz, radca prawny gminy Anita Urbaniak-Skiba, dyrektor Dolnobrzeskiego Ośrodka Kultury Agnieszka Szerwińska-Pasiecznik, dyrektor Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji Janusz Malik oraz przedstawiciele Wydziału Oświaty Urzędu Miejskiego w Brzegu Dolnym.
W pierwszej części dyrektor DOK, Agnieszka Szerwińska-Pasiecznik, poinformowała o zgłoszeniu gminy do udziału w projekcie Młode Horyzonty Edukacja. Jest to inicjatywa skierowana do przedszkolaków, uczniów szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych. W jej ramach uczniowie będą mogli uczestniczyć w pokazach filmowych i prelekcjach. Program realizowany będzie w ramach cykli tematycznych, dostosowanych do poszczególnych etapów edukacyjnych. Koszt udziału w jednym seansie wynosić będzie 15 zł.
Druga część spotkania poświęcona była kwestiom organizacyjnym oraz bieżącym sprawom związanym z funkcjonowaniem placówek. Pokrótce omówiono przygotowanie lokali wyborczych, które będą zlokalizowane w szkołach w dniu 1 czerwca.
Sporo uwagi poświęcono problemowi godzin nadliczbowych oraz nadgodzin nauczycieli podczas sprawowania opieki w trakcie wyjazdów. Poruszono również temat rekrutacji do żłobka, przedszkoli oraz liceum ogólnokształcącego. Omówiono liczbę wolnych miejsc w poszczególnych placówkach oraz kwestie informacyjne i promocyjne związane z procesem naboru.
Przedstawiono także nowe godziny pracy Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 4 w Pogalewie Wielkim, a także poinformowano o ogłoszonym już konkursie na stanowisko dyrektora tej placówki.
Radca prawny, Anita Urbaniak-Skiba, przekazała informację o nierozstrzygniętym konkursie na stanowisko naczelnika oświaty – zgłoszeni kandydaci nie spełnili wszystkich wymagań formalnych.
W ramach spraw różnych omówiono m.in. kryteria i wysokość dodatków motywacyjnych dla nauczycieli oraz kwestie dotyczące gminnych dofinansowań do zielonych szkół. Jak zapewnił burmistrz Ireneusz Fura - w 2025 roku wysokość dofinansowania będzie stała i wyniesie 2500 zł dla każdej placówki, która złoży odpowiedni wniosek. Dodatkowo poinformowano, że tegoroczne półkolonie organizowane będą w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 2.
Na zakończenie burmistrz odniósł się do tematu termomodernizacji szkół. Poinformował, że obecnie trwa weryfikacja oraz nanoszenie korekt do projektów przygotowanych jeszcze przez poprzedni zespół. Dopiero po zakończeniu tego etapu możliwe będzie wyłonienie inżyniera kontraktu, a następnie ogłoszenie przetargu. Jednocześnie uspokoił, że termin realizacji zadania, wyznaczony na czerwiec 2026 roku, pozostaje niezagrożony.
Kolejne spotkanie zaplanowano na 28 maja.
