Nowy radny złożył ślubowanie. Relacja z 4. sesji rady miejskiej
Rada Miejska w Brzegu Dolnym może już pracować w pełnym, 15-osobowym składzie. Do radnych wybranych w kwietniowych wyborach samorządowych dołączył Jan Kaczor, który 14 lipca wygrał wybory uzupełniające.
Podczas 4. sesji Rady Miejskiej, która odbyła się 29 lipca w Urzędzie Miejskim w Brzegu Dolnym, złożył ślubowanie złożył nowy radny Jan Kaczor. Następnie rada pozytywnie zaopiniowała trzy projekty uchwał oświatowych. W posiedzeniu uczestniczyło czternastu radnych, burmistrz Ireneusz Fura, zastępca burmistrza Kamil Jeżyna, naczelnik wydziału oświaty Edyta Malewicz, sekretarz gminy Ewa Wojtasiewicz, skarbnik Anna Gawarecka-Siewruk oraz radca prawny Anita Urbaniak-Skiba.
Ślubowanie nowego radnego
Sesja rozpoczęła się od wręczenia Janowi Kaczorowi zaświadczenia o wyborze na radnego oraz złożenia przez niego ślubowania. Radni jednogłośnie uchwalili włączenie nowego radnego do składów trzech komisji: rewizyjnej, budżetu i gospodarki oraz porządku i bezpieczeństwa.
Na Jana Kaczora w wyborach uzupełniających zagłosowało 99 mieszkańców Brzegu Dolnego. Ponowne wybory przeprowadzono, ponieważ w kwietniu w okręgu wyborczym nr 2 największą ilość głosów zdobył Ireneusz Fura, który zwyciężył też w wyborach na burmistrza Brzegu Dolnego. Mandat radnego pozostawał więc nieobsadzony.
Zmiany w oświacie
W kolejnym punkcie porządku obrad, radni pochylili się nad projektem uchwały, dotyczącym współdziałania z Powiatem Wołowskim w zakresie dowozu uczniów niepełnosprawnych do Zespołu Szkół Specjalnych i Placówek Oświatowych w Wołowie.
Uchwałę omówiła naczelnik wydziału oświaty Edyta Malewicz. Zgodnie z jej wypowiedzią Powiat Wołowski wejdzie w posiadanie nowego środka transportu dostosowanego do przewozu osób niepełnosprawnych. Pojazd ten będzie do dyspozycji Zespołu Szkół Specjalnych i Placówek Oświatowych w Wołowie i będzie mógł być wykorzystany do dowozu uczniów niepełnosprawnych z terenu gminy Brzeg Dolny.
- Gmina Brzeg Dolny będzie pokrywała koszty transportu, np. paliwa oraz będzie zapewniała opiekę w trakcie przewozów – mówiła naczelnik wydziały oświaty.
Z dowozu do wołowskiej placówki w gminie Brzeg Dolny kilkanaście osób.
Uchwałą w sprawie ustalenia czasu bezpłatnego nauczania, wychowania i opieki oraz wysokości opłaty za korzystanie z wychowania przedszkolnego uczniów objętych wychowaniem przedszkolnym w publicznych przedszkolach prowadzonych przez Gminę Brzeg Dolny rada podwyższyła opłatę za każdą rozpoczętą godzinę faktycznego pobytu dziecka w przedszkolach prowadzonych przez Gminę Brzeg Dolny do 1,44 zł.
Edyta Malewicz uzasadniała wzrost opłaty za pobyt w przedszkolu wzrostem kosztów prowadzenia placówek, m.in. wzrostem płac.
Rada przegłosowała także zmiany w uchwale z dnia 19 grudnia 2019 roku w sprawie utworzenia Żłobka Miejskiego Nr 1 w Brzegu Dolnym, tworząc m.in. stanowisko kierownika filii żłobka przy ul. Wilczej.
- W żłobku doszło do zmian kadrowych, m.in. do rezygnacji z pełnienia funkcji kierowniczej. Ponieważ placówka obecnie pracuje w dwóch różnych miejscach – przy ul. Zwycięstwa i przy ul. Wilczej – doszliśmy do wniosku, że dobrze by było utworzyć stanowisko kierownika filii, chociażby z uwagi na potrzeby rodziców. Tak, by wszystkie sprawy dotyczące dzieci można było załatwić na miejscu – uzasadniała zmiany w uchwale naczelnik oświaty.
Sprawozdanie z okresu międzysesyjnego
Na zakończenie posiedzenia burmistrz Ireneusz Fura poinformował radnych o działaniach podejmowanych w okresie międzysesyjnym, szerzej omawiając spotkania w sprawach: dokapitalizowania PCM-u, możliwości zamiany działek z firmą Hanza, planów budowy w Parku Przemysłowym Bukowice zakładów chińskiej spółki Jiujiang Defu Technology, budowy mieszkań czynszowych przez SIM KZN Zielona Dolina oraz remontu kładki nad torami PKP.
Dokapitalizowanie PCM-u
Burmistrz Fura poinformował, że zarząd Powiatowego Centrum Medycznego razem z zarządcą sądowym zwrócili się z wnioskiem o dokapitalizowanie spółki.
- Spotkanie w tej sprawie, w którym uczestniczyli pozostali właściciele spółki, odbyło się w Urzędzie Miejskim w Brzegu Dolnym. Podjęliśmy kroki w kwestii ustalenia harmonogramu płatności. Myślę, że niebawem, na następnej sesji będziemy podejmować uchwałę o zabezpieczeniu środków dla spółki PCM – powiedział burmistrz.
Prośba Hanzy o zamianę działek
Burmistrz wyjaśnił, że w trakcie spotkania przedstawiciele firmy Hanza chcieli poznać jego stanowisko w sprawie możliwości pozyskania działki, na której obecnie przebiega chodnik pomiędzy firmą a a budynkiem byłego sklepu Netto, który jest także własnością firmy.
- Hanza ma do nas wystąpić z wnioskiem o zamianę, która ma na celu zamknięcie działek firmy w jednym obrysie. W zamian proponuje nam działkę za byłym sklepem, gdzie moglibyśmy wybudować ciąg pieszo-rowerowy. Oczywiście jeśli do takiego porozumienia dojdzie. Miasto na tym zyska o tyle, że dziś mamy chodnik 1,5-metrowy, a będziemy mieć 3-metrowy ciąg pieszo-rowerowy.
Chińska firma chce wybudować zakłady w Parku Przemysłowym Bukowice
W okresie międzysesyjnym doszło do spotkania władz Brzegu Dolnego z przedstawicielami chińskiej firmy Jiujiang Defu Technology, która chce wybudować swoje zakłady w gminie Brzeg Dolny
- Firma widzi duży potencjał w ulokowaniu swoich zakładów na terenie Parku Przemysłowego Bukowice. Jesteśmy jak najbardziej otwarci – powiedział burmistrz, zaznaczając jednak, że w takich przypadkach nadrzędną wytyczną jest proces produkcyjny, który jak najmniej będzie oddziaływał na środowisko.
Na tanie mieszkania czynszowe trzeba poczekać
Burmistrz poinformował o spotkaniu z prezesem i projektantem spółki SIM KZN „Zielona Dolina”, odpowiedzialnej za budowę w Brzegu Dolnym tanich mieszkań czynszowych.
- Rozmawialiśmy na temat planów. Dopytywaliśmy kiedy możemy liczyć na pierwsze mieszkania – mówił Ireneusz Fura.
Okazuje się, że Gmina Brzeg Dolny na 14 udziałowców spółki "Zielona Dolna" zajmuje dopiero 13 miejsce pod względem zaawansowania prac, co jest spowodowane przedłużającymi się formalnościami, dotyczącymi pozyskania terenu od KOWR-u.
Remont kładki
Burmistrz stwierdził, że sprawie remontu kładki odbyły się już cztery spotkania z przedstawicielami PKP S.A. Oddziału Nieruchomości we Wrocławiu, na których ustalono sposób postępowania dotyczący remontu kładki umożliwiającego jej czasowe użytkowanie. PKP S.A. obecnie zbiera oferty na wykonanie prac projektowych. Kwestie finansowe zostaną omówione po sporządzeniu dokumentacji projektowej i oszacowaniu kosztów remontu. Jednocześnie prowadzona jest korespondencja z narodowym zarządcą sieci kolejowej PKP Linie Kolejowe SA, który w opracowanym studium wykonalności przewiduje przywrócenie dwutorowego ruchu na odcinku Księginice – Brzeg Dolny, przebudowę peronów stacji Brzeg Dolny oraz przebudowę tunelu i kładki nad torami. Zgodnie z informacjami PKP PLK S.A., sprawa przebudowy remontu kładki oraz przebudowy mostu na Odrze jest przedmiotem analiz w spółce.
Ireneusz Fura zaznaczył też, że Dolnośląski Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego decyzją z dnia 10 lipca 2024 r. nałożył na Gminę Brzeg Dolny obowiązek usunięcia do 30 czerwca 2026 r. nieodpowiedniego stanu technicznego kładki poprzez naprawę lub wymianę uszkodzonych elementów konstrukcji oraz wydał zakaz użytkowania kładki do czasu usunięcia stwierdzonych nieprawidłowości. Gmina Brzeg Dolny złożyła od tej decyzji odwołanie, ponieważ organ nie wziął pod uwagę wytycznych wskazanych w wyroku NSA z 12 grudnia 2023 r.
Sklep Dino przy drodze na Wołów
Odpowiadając na pytanie o planowaną lokalizację sklepu Dino w Brzegu Dolnym burmistrz wyjaśnił, że market powstanie na wylocie w kierunku Wołowa. Właściciel prywatnej działki położonej 50 m za Orlenem już podpisał umowę z Dino i właśnie tam będzie zlokalizowany nowy sklep tej sieci.
Wojciech Medyński