Rok 2024 z perspektywy Miejskiego Klubu Sportowego „Rokita”
MKS „Rokita” jest w prostej linii spadkobiercą oraz kontynuatorem tradycji i osiągnieć dawnego zakładowego klubu ”Rokita”, szczególnie w zapasach, tenisie stołowym i szachach, które to dyscypliny nieprzerwanie uprawiane są sporo ponad pół wieku.
Struktura działalności Klubu
W poprzednim roku klub działał w składzie pięciu aktywnych sekcji i jednej zawieszonej. Głównie prowadzi działalność szkoleniową wśród dolnobrzeskich dzieci. W minionym roku w strukturach klubu zrzeszonych było ponad 215 młodych sportowców. Ostatnio MKS „Rokita” otwiera się na organizowanie zajęć sportowo-rekreacyjnych również dla dorosłych mieszkańców Brzegu Dolnego. Klubem kieruje dziewięcioosobowy zarząd klubu, składający się z prezydium (prezes, wiceprezes i sekretarz) oraz kierowników poszczególnych sekcji. Zarząd opracowuje plany działania, prowadzi generalną politykę finansową, koordynuje i kontroluje działanie poszczególnych sekcji. W klubie pracuje jedenastu szkoleniowców, trenerów i instruktorów, z odpowiednimi kwalifikacjami i długoletnim doświadczeniem w pracy z dziećmi. Rodzice dzieci, będących w cyklu szkolenia, uiszczają składki zawodnicze, w kwotach ustalonych przez zarządy sekcji.
Sprawami organizacyjnymi i finansami sekcji zarządza zarząd sekcji, w skład którego wchodzą również rodzice dzieci, trenujących w klubie. Całość klubowych finansów prowadzi główna księgowa. Na klubowe finanse, oprócz dotacji z Urzędu Gminy na szkolenie uzdolnionej sportowo młodzieży, składały się fundusze z lokalnych i ministerialnych programów oraz w dużej mierze ze składek zawodniczych.
Najważniejsze osiągniecia sportowe poszczególnych sekcji sportowych w 2024 roku
Już od wielu lat zawodnicy dolnobrzeskiego „Rokity” przyzwyczaili dolnobrzeskie społeczeństwo do licznych medali mistrzostw Polski i mistrzostw Dolnego Śląska w różnych kategoriach wiekowych. Znaczącą rolę w tych sukcesach wiodą przede wszystkich sekcje zapasów, sumo i tenisa stołowego.
Najstarszą i przynoszącą najwięcej sukcesów na arenie ogólnopolskiej jest sekcja zapasów i sumo. Część zawodników tej sekcji, oprócz startu w zawodach zapaśniczych, bierze udział w zawodach sumo. W sekcji pracuje dwóch szkoleniowców, a zajęcia odbywają się trzy razy w tygodniu. Bierze w nich udział około 50 dziewczynek i chłopców.
Nasi zawodnicy plasowali się na wysokich miejscach w turniejach wojewódzkich i krajowych. Wyróżnił się przede wszystkim Igor Kiełt, który wygrał OOM Kadetów, zdobył mistrzostwo Polski U15, wygrał Puchar Polski Kadetów. Jako członek Kadry Narodowej pojechał na mistrzostwa Europy do Grecji, gdzie wywalczył dziewiąte miejsce. Na turnieju w Brandenburgii był drugi, a w Międzynarodowych Mistrzostwach Polski był trzeci. Drugim wyróżniającym jest Oskar Urbański, który był trzeci w OOM i Pucharze Polski i pierwszy w mistrzostwach Zrzeszenia LZS. Trzecią jest zawodniczka, Amelia Rogalewicz, w mistrzostwach Polski U14 była trzecia, w międzywojewódzkich mistrzostwach też była trzecia, wygrała mistrzostwa Zrzeszenia LZS i uczestniczyła w turnieju w Tallinie. Kolejnym jest Michał Urbanowicz, który wygrał mistrzostwo Zrzeszenia LZS i zajął piąte miejsce w mistrzostwach Polski juniorów. Następny to Patryk Tołtyrzewski, który w mistrzostwach Zrzeszenia LZS był trzeci, a oprócz tego uczestniczył w zawodach sumo, gdzie w juniorach i młodzieżowcach zajął trzecie miejsce. Jurij Gurak był pierwszy w mistrzostwach Zrzeszenia LZS.
Kolejni, wyróżniający się, to sumici. Hubert Panek na mistrzostwach Polski juniorów oraz młodzieżowców zajął trzecie miejsca. Kamil Lewczuk na mistrzostwach juniorów był drugi. Szymon Rogalewicz w juniorach i młodzieżowcach był na piątych pozycjach. W zgrupowaniach kadry narodowej uczestniczyło trzech naszych zawodników, a w wojewódzkiej – jedenastu. W sekcji trenuje duża grupa dzieci w wieku 6-10 lat, co jest dobrym prognostykiem na przyszłość. Bolączką sekcji są dalekie i kosztowne wyjazdy na zawody na odległość 400-500 kilometrów. Sekcja prowadziła zajęcia ogólnorozwojowe z elementami zapasów, akrobatyki i samoobrony.
Sekcja tenisa stołowego
Mimo osłabienia po odejściu kolejnej zawodniczki, sekcja nadal działa i głównie skupia się na szkoleniu dzieci. Treningi – w zależności od poziomu zaawansowania – dla zawodników odbywają się od dwóch do sześciu razy w tygodniu. Zajęcia prowadzi dwoje szkoleniowców, a uczestniczy w nich ponad 25 osób. W pierwszej części roku najlepsze zawodniczki to Gabriela Pułecka i Lena Smolarek. W pierwszej połowie roku męska drużyna wygrała rozgrywki V ligi i awansowała do IV ligi. Do rozgrywek ligowych sezonu 2024/2025 zgłoszono dwie drużyny męskie do IV i VII ligi. Z indywidualnych najważniejszych sukcesów tenisistów stołowych wymienić należy miejsce 5-8 Pułeckiej i 13-16 Smolarek w III Grand Prix Polski Kadetów, miejsce 9-16 Pułeckiej w Mistrzostwach Polski w singlu, miejsce 5-8 debla Pułecka/Smolarek. Najważniejszym sukcesem był brązowy medal Mistrzostw Polski w drużynie kadetek. Sukcesem było też zdobycie przez Elżbietę Kwiatkowską mistrzostwa krajowego Zrzeszenia LZS. W turniejach wojewódzkich w czołówce Dolnego Śląska są Smolarek i Alex Półchłopek. Jest też grupa zdolnych skrzatek, które już teraz należą do ścisłej czołówki województwa i rokują duże nadzieje na porównywalne sukcesy swoich starszych koleżanek. Łącznie zawodnicy sekcji stołowego w 2024 roku zdobyli 9 medali mistrzostw Dolnego Śląska a mistrzyniami Dolnego Śląska kadetek w drużynie zostały L. Smolarek i G. Pułecka.
Sekcja Szachowa
Treningi dla dzieci odbywają się w dwóch grupach zaawansowanej i początkującej dwa razy w tygodniu. Zajęcia prowadzi dwoje szkoleniowców, a uczestniczy w nich około 15 osób, a liczba członków sekcji jest na poziomie 20-22 osób. Oprócz tego w czwartki odbywały się spotkania szachowe, w których uczestniczyli zawodnicy klubowi jak i mieszkańcy Brzegu Dolnego. Do największych sukcesów sportowych sekcji można zaliczyć brązowy medal Bartosza Kuski w mistrzostwach Dolnego Śląska juniorów do lat 18, drugie miejsce drużyny w lidze okręgowej w okręgu podwrocławskim, 12 miejsce Wojtka Puzio w największym polskim turnieju szachowym organizowanym w Polanicy Zdroju, w grupie do lat 14. 7 miejsce Tomka Kuriaty w Mistrzostwach Polski Amatorów w szachach klasycznych. Wojtek Puzio zwyciężył w grupie do lat 14 w mistrzostwach Brzegu Dolnego.
Warto też wiedzieć, że Stanisław Tomalak uzyskał pierwszą normę na tytuł kandydata na mistrza krajowego za turniej "Cracovia" w grupie seniorów. Jeden zawodnik naszego klubu zdobył drugą kategorię, jeden trzecią, sześciu czwartą kategorię oraz dwóch piątą. Zorganizowano pięć turniejów szachowych dla mieszkańców Brzegu Dolnego w ramach upowszechniania kultury fizycznej
Sekcja Pływania
Sekcja wznowiła działalność we wrześniu po dwuletniej przerwie, spowodowanej remontem basenu. Na koniec roku było około 60 zawodniczek i zawodników. Treningi prowadzone były 5 razy w tygodniu w pięciu grupach treningowych, trzy grupy, utworzone według umiejętności, trenują trzy razy, natomiast dwie grupy, utworzone według wieku, trenują dwa razy w tygodniu.
Nie możemy przyjmować więcej dzieci z powodu ograniczonej liczby torów, przyznanych dla sekcji. W sekcji pracuje dwóch szkoleniowców. Po dwóch latach przerwy sekcja przymierza się do udziału w pływackich zawodach lokalnych i ogólnopolskich. Po otwarciu basenu wprowadzono „Pływackie wtorki”, ogólnie dostępne zajęcia dla wszystkich pod opieką klubowego trenera pływania.
Sekcja Siatkówki
W zajęciach uczestniczy 45 zawodniczek. Zajęcia szkoleniowe odbywają się cztery razy w tygodniu, a prowadzi je trójka szkoleniowców. Sekcja uczestniczy w dolnośląskich rozgrywkach kadetek i młodziczek oraz w turniejach siatkówce plażowej.
Sekcja brydża
W zawieszeniu jest sekcja brydża, która została zawieszona z powodu śmierci lub rezygnacji z gry wielu starszych zawodników.
MKS „Rokita” Brzeg Dolny dla dobra dolnobrzeskiej społeczności
Dolnobrzeski MKS „Rokita” co raz bardziej angażuje się działalność upowszechniania kultury fizycznej i sportu wśród mieszkańców Gminy Brzeg Dolny. Ma to też na celu zachęcenie dzieci i młodzieży do przyjścia do klubu i rozpoczęcia treningów w jednej z pięciu sekcji a także pokazanie dorosłym mieszkańcom alternatywnych form spędzania czasu wolnego.
Bardzo popularny był cykl pięciu szachowych turniejów o mistrzostwo Brzegu Dolnego, w których wystartowało łącznie 120 osób. Swoją obecnością w tych turniejach zaszczycił nas burmistrz Brzegu Dolnego – Ireneusz Fura. Dodatkowo w każdy czwartek od 18.00 w sali konferencyjnej MOSiR odbywały się ogólnodostępne zajęcia szachowe dla zainteresowanych mieszkańców Brzegu Dolnego. W bieżącym roku planujemy ponownie przeprowadzić cykl turniejów o mistrzostwo Brzegu Dolnego.
Dużym zainteresowaniem, szczególnie u dorosłej części mieszkańców naszej gminy, cieszyły się cotygodniowe „Czwartki z pingpongiem”. Każdy mieszkaniec Brzegu Dolnego mógł przyjść w każdy czwartek o godzinie 18.00 do hali im. Andrzeja Grubby, by nieodpłatnie wypożyczyć rakietki od organizatorów oraz dostać stół do swojej dyspozycji. Każdorazowo w zajęciach uczestniczyło średnio ponad 20 dorosłych mieszkańców Brzegu Dolnego. Również w 2025 planujemy kontynuować „Czwartki z pingpongiem”.
Sekcja siatkówki przeprowadziła pięć turniejów w układzie czwórek, a nawet w zestawieniach rodzinnych, w których w każdym turnieju brało udział ponad 20 osób.
Po uruchomieniu basenu zostały wznowione „Pływackie wtorki”, gdzie - po wykupieniu biletu - można było pływać pod nadzorem trenera pływania i uczyć się pływać różnymi stylami pływackimi. Również w tym roku zapraszamy w każdy czwartek na godzinę 19.00 na basen „Aquasport” wszystkich zainteresowanych doskonaleniem prawidłowych stylów pływackich na bezpłatne zajęcia z trenerem.
Sekcja zapaśnicza organizowała w co drugi wtorek miesiąca zajęcia z samoobrony, które cieszyły się dużą popularnością szczególnie wśród pań. Ponadto w okresie ferii zimowych sekcja ta zorganizowała zajęcia ogólnorozwojowe dla dzieci.
Dodatkowo Klub bardzo aktywnie uczestniczył w organizacji licznych wojewódzkich i ogólnopolskich imprez promujących Brzeg Dolny. Wśród np. mistrzostwa Krajowego Zrzeszenia LZS, mistrzostwa województwa LZS i ogólnopolski Memoriał Anżeliki Sowy w tenisie stołowym oraz ogólnopolski turniej zapaśniczy Memoriał Antoniego Łakomego. Dzięki tym imprezom popularyzowaliśmy sport a przede wszystkim Brzeg Dolny na arenie ogólnopolskiej zaś zawodnicy z „dolnobrzeskim diabełkiem” na piersi są rozpoznawalni w Polsce.
Opracował: Władysław Chrabąszcz