Gminne eliminacje Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej „Młodzież Zapobiega Pożarom” w Brzegu Dolnym
3 marca 2026 roku w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 2 w Brzegu Dolnym przeprowadzono eliminacje gminne Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej pod hasłem „Młodzież Zapobiega Pożarom”. Celem zmagań była popularyzacja przepisów przeciwpożarowych, kształtowanie umiejętności w zakresie ratownictwa i ekologii oraz pielęgnowanie tradycji ruchu strażackiego.
Nad merytorycznym przebiegiem dwuetapowych zmagań czuwała komisja sędziowska. Przewodniczył jej druh Józef Tatarczuk – prezes Zarządu Powiatowego Związku OSP RP w Wołowie, a w jej składzie znaleźli się mł. kapitan Jakub Jarmuszczak – zastępca dowódcy Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Wołowie oraz druh Krystian Kucharski – wiceprezes-naczelnik OSP Brzeg Dolny. Całość turnieju poprowadził druh Mirosław Maćko – Opiekun Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej „dolnobrzeskie ogniki”.
Klasyfikacja
Rywalizacja toczyła się w trzech kategoriach wiekowych. Najlepsze wyniki uzyskali:
Szkoły Podstawowe (klasy 1–4)
1. Liliana Paluch z ZSP nr 1 – 56 pkt
2. Jan Górniak z ZSP nr 3 – 53 pkt
3. Magdalena Somiak z ZSP nr 1 – 48 pkt
Szkoły Podstawowe (klasy 5–8)
1. Tymoteusz Boczar z ZSP nr 2 – 56 pkt
2. Stanisław Marko z ZSP nr 4 – 36 pkt
3. Bartosz Hajdyła z ZSP nr 2 – 23 pkt
Szkoły Ponadpodstawowe
1. Emilia Litwin z MDP – 68 pkt
2. Eryk Korensztajn z MDP – 45 pkt
3. Adam Górniak z MDP – 43 pkt
Pamiątkowe dyplomy oraz upominki laureatom poszczególnych kategorii wręczyli Ireneusz Fura – Burmistrz Brzegu Dolnego, st. kapitan Bartłomiej Chrzanowski – p.o. Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Wołowie oraz druh Józef Tatarczuk.
W wydarzeniu uczestniczyły również: Dagmara Głuszczyńska – wicedyrektor ZSP nr 2, która podziękowała organizatorom i pogratulowała uczestnikom turnieju za udział, oraz druhna Monika Charłampowicz – prezes OSP w Brzegu Dolnym, która wręczyła podziękowania nauczycielom za przygotowanie uczniów do turnieju.
Zwycięzcy wywalczyli awans do etapu powiatowego, który zostanie rozegrany w Wołowie. O terminie kolejnych zmagań szkoły zostaną powiadomione bezpośrednio.

