40-lecie Dolnobrzeskich Cichociemnych
Już od 40 lat kształtują dzieci i młodzież, nie tylko z gminy Brzeg Dolny, ale całego powiatu wołowskiego. Wychowują zgodnie z harcerskimi wartościami patriotyzmu, braterstwa, przyjaźni i pokoju.
4 listopada Dolnobrzescy Cichociemni obchodzili swoje święto. Tuż po godzinie 15:00 Dolnobrzeski Ośrodek Kultury wypełnił się po brzegi gośćmi, którzy przybyli z całej Polski, by móc uczestniczyć w uroczystej gali.
W sobotnim jubileuszu Starostwo Powiatowe reprezentowali starosta Janusz Dziarski oraz jego zastępca Jarosław Iskra, gminę Brzeg Dolny burmistrz Paweł Pirek i zastępca burmistrza Artur Michałek oraz radni miejscy, z gminy Wołów na uroczystość przybył burmistrz Dariusz Chmura, a gminę Legnickie Pole reprezentował wójt Rafał Plezia. Na obchodach nie mogło zabraknąć także przedstawicieli Dolnobrzeskiego Ośrodka Kultury, straży pożarnej, służb mundurowych, sanepidu oraz zaprzyjaźnionych drużyn harcerskich, a także osób na co dzień wspierających działania Dolnobrzeskich Cichociemnych.
Po wprowadzeniu sztandaru organizacji, wciągnięciu flagi narodowej na maszt i odśpiewaniu hymnu państwowego przedstawiono historię „Cichociemnych”, którą pokrótce przytoczył dh hm. Piotr Gajewski, założyciel Dolnobrzeskich Cichociemnych oraz naczelnik Harcerskiej Organizacji Wychowawczo-Patriotycznej „Cichociemni”.
– Dolnobrzescy Cichociemni powstali we wrześniu 1983 roku. W latach 1983-1984 był to zastęp harcerski im. Cichociemnych złożony z samych zastępowych w strukturach ZHP im. Braci Korczyńskich w Wołowie, który działał do lipca 1985 przy szkole nr 5 w Brzegu Dolnym – mówił Piotr Gajewski.
Następnie przyszła pora na część artystyczną, podczas której wystąpił zespół Harcerskiej Organizacji „Perspektywa” z Legnicy. Dolnobrzescy Cichociemni również wykonali kilka harcerskich pieśni.
W kierunku założyciela Dolnobrzeskich Cichociemnych kierowane były przemówienia i podziękowania składane przez przybyłych gości.
– Piotra znam ponad 30 lat, zaczynałem w „Cichociemnych”. Pamiętam, jak ta organizacja wyglądała 30 lat temu i widzę, jak wygląda dzisiaj… Niesamowite zaangażowanie, praca, pomysły i ich realizacja. Naprawdę jesteśmy pod ogromnym wrażeniem. Łączycie ludzi, mieszkańców, różne organizacje, jesteście niesamowici. Dziękuję – powiedział wiceburmistrz Artur Michałek.
– Mieć za patronów Cichociemnych Spadochroniarzy Armii Krajowej to nobilitacja, wyróżnienie, ale przede wszystkim ogromny obowiązek i odpowiedzialność wobec społeczeństwa, którego nigdy nie można zawieść. Żołnierze konspiracyjnej Armii Krajowej nie zawiedli nigdy, tak i nasi dolnobrzescy harcerze są wszędzie tam, gdzie ich potrzebujemy – w imieniu komendanta Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej st. bryg. Wojciecha Maciejewskiego czytał st. bryg. Piotr Grzyb.
– Jak pisał Robert Baden-Powell: „Najlepszy sposób na osiągnięcie szczęścia, to rozsiewanie go wokół siebie” – to jest właśnie motto druha Piotra. Ludzie postronni to widzą i my też to widzimy i doceniamy – powiedział reprezentant 1 Szczepu Ziemi Mikstackiej im. Powstańców Wielkopolskich.
Jubileusz był także doskonałą okazją do podziękowania osobom prywatnym, firmom, stowarzyszeniom oraz instytucjom, z którymi na co dzień współpracują Dolnobrzescy Harcerze. Za zasługi i pomoc organizacji oraz za krzewienie patriotyzmu i historii narodu, w szczególności za pamięć o Cichociemnych spadochroniarzach Armii Krajowej, a także za bezinteresowną pomoc, niesioną również braciom mniejszym, wręczone zostały unikatowe statuetki – oryginalne łuski stalowe kaliber 57 mm do samoczynnej armaty przeciwlotniczej S-60.
Podczas jubileuszu nadane zostały także wyższe stopnie, które z rąk druha harcmistrza Piotra Gajewskiego otrzymali wybrani harcerze.
Krąg instruktorski również podziękował swojemu naczelnikowi.
– W imieniu kręgu instruktorskiego chcielibyśmy złożyć podziękowania za zaangażowanie i wysiłek włożony w rozwój naszej organizacji. Dzięki naczelnikowi zyskała ona wiele sukcesów. Jesteśmy wdzięczni za nieustanne dążenie do jej doskonalenia, a także za przykład, który druh nam daje –powiedział pwd. Bartłomiej Danielak.
Na koniec Piotr Gajewski podziękował trzem najważniejszym kobietom w swoim życiu, które od lat nieprzerwanie wspierają go w działaniach.
– Mamo, bardzo dziękuję za czas poświęcony „Cichociemnym”. Siostrze za lata, podczas których nas wspiera, całe lata z nami jest […] oraz żonie za wyrozumiałość. Dziękuję bardzo! – tymi słowami Piotr Gajewski zakończył oficjalną część obchodów jubileuszu.
Po części oficjalnej świętowanie kontynuowano przy torcie w sali kawiarnianej Dolnobrzeskiego Ośrodka Kultury, gdzie nie zabrakło kolejnych wspomnień i podziękowań.
Dolnobrzeskim Cichociemnym życzymy wielu dobrych i zaangażowanych osób w swoim otoczeniu, wytrwałości w spełnianiu zamierzeń i niesłabnącego ducha harcerskiej przygody. Niech pozdrowienie Czuwaj! napędza Was w działaniach i nigdy nie pozwoli zamknąć na potrzeby innych. Wasza postawa jest godna do naśladowania przez każdego człowieka i na każdym kroku udowadnia, że harcerstwo nie jest nastawione na „żądanie” od społeczeństwa, ale na „dawanie” społeczeństwu i służenie mu.
Katarzyna Mrozek